دولت به اندازه سیاست خارجی به سرمایه اجتماعی توجه نمی‌کند

میزگرد

ما در دولت قبل صرفا سرمایه اقتصادی را از دست ندادیم. خسارات زیادی در حوزه سرمایه اجتماعی و فرهنگی به کشور وارد شده است. عده‌ای به بهانه تحریم و مقابله با  دنیا سرمایه‌های اجتماعی کشور را نابود کردند.

دولت به اندازه سیاست خارجی به سرمایه اجتماعی توجه نمی‌کند

معیدفر در نشست «ایران پس از برجام»:

خبرگزاری فارس

مشاور اجتماعی وزیر مسکن و شهرسازی با انتقاد از عملکرد دولت در خصوص عدم توجه کافی به سرمایه‌های اجتماعی گفت: دولت به همان اندازه که به سیاست خارجی و اقتصاد توجه می‌کند به سرمایه‌های اجتماعی توجه ندارد.

خبرگزاری فارس: دولت به اندازه سیاست خارجی به سرمایه اجتماعی توجه نمی‌کند

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، سعید معیدفر مشاور اجتماعی وزیر مسکن و شهرسازی با حضور در نشست «ایران پس از برجام» که بعد از ظهر امروز در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد، پیرامون وضعیت اجتماعی ایران پس از برجام به سخنرانی پرداخت.

وی در ابتدای سخنان خود اظهار داشت: ما در دولت قبل صرفا سرمایه اقتصادی را از دست ندادیم. خسارات زیادی در حوزه سرمایه اجتماعی و فرهنگی به کشور وارد شده است. عده‌ای به بهانه تحریم و مقابله با  دنیا سرمایه‌های اجتماعی کشور را نابود کردند.

این جامعه‌شناس تصریح کرد: جامعه ما در دوره اصلاحات باور کرده بود که وارد عرصه شود و مشارکت کند و کم کم داشت شکاف بین دولت و ملت کاهش پیدا می‌کرد اما سیاست‌های اتخاذ شده در دولت گذشته این روند را برعکس کرد.

معید‌فر در ادامه سخنان خود گفت: وقتی سرمایه اجتماعی یک کشور از بین رفته باشد آن دولت تصویری از دولت است و کاری نمی‌تواند انجام دهد و به همین خاطر مجبور است ارعاب کند. همان کاری که دولت گذشته می‌کرد.

مشاور اجتماعی وزیر مسکن و شهرسازی با بیان اینکه دولت در اهداف پیش روی خود توجه زیادی به اقتصاد و سیاست خارجی دارد، گفت: بر این اساس تلاش کرد بهبودهایی در این حوزه انجام دهد. دولت احساس کرد تلاش بیشتری برای ترمیم چهره بین‌المللی ایران انجام دهد و همچنین خسارات اقتصادی وارد شده به کشور را ترمیم کنیم. به همین خاطر توجه کمتری به سرمایه اجتماعی دارد.

وی در ادامه گفت: وقتی برجام صورت گرفت به من گفتند مردم باید چه حسی داشته باشند. انتظار می‌رفت با آن توافق اولیه شور و شعف خاصی در مردم به وجود آورد اما مردم گفتند خودتان سایه تهدید را بر سر ملت آوردید و حال آن را خودتان کنار زدید.

این جامعه‌شناس افزود: اگر تلاش می‌شد سرمایه اجتماعی نیز ترمیم شود قطعا ما امروز شرایطی نداشتیم که زبان‌شان دراز باشد و به جای مردم حرف بزند. کار به جایی رسیده که ما قبول کردیم مردم و دانشگاه‌های ما باید خاموش و ساکت باشند.

معیدفر تاکید کرد:‌ اگر سرمایه‌های اجتماعی به جریان افتاده بود و با فرصتی که از طریق برجام پیش آمده بود می‌شد با سرعت بیشتری جلو رفت.

وی با تاکید بر اینکه باید اعتماد مردم را ترمیم کنیم، گفت: دولت از سرمایه‌های فرهنگی و اجتماعی غفلت کرده و باید وقت بیشتری در این خصوص بگذارد. دولت در اینکه بتواند سرمایه‌های اجتماعی را دوباره راه بیندازد، موفق نبود.

مشاور اجتماعی وزیر مسکن و شهرسازی گفت: ما حتی برای تثبیت وضعیت اقتصادی نیز به سرمایه‌ اجتماعی نیاز داریم و سرمایه اجتماعی بن‌مایه هر نوع فعالیتی است. البته منظور من از فعالیت اجتماعی تنها تحرکات سیاسی نیست.

معیدفر در پایان گفت: اگر دولت نتواند از این به بعد زمینه مشارکت اجتماعی را ایجاد کند، نمی‌تواند به توفیق برسد.

 

 

دولت قبول کرده که مردم و نخبگان خاموش باشند

ایسنا: کد خبر: ۹۴۰۷۱۳۰۸۷۶۳

دوشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۴ – ۱۷:۴۶

یک جامعه‌شناس با انتقاد از بی‌توجهی دولت به سرمایه‌های اجتماعی و فرهنگی در کشور گفت: اگر این سرمایه‌ها در جامعه به جریان افتد دولت به سرعت می‌تواند از فرصت برجام استفاده کرده و مانع از بروز برخی دیدگاه‌ها و تحمیل نظرات در جامعه شود.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سعید معیدفر، جامعه‌شناس در سخنانی در نشست علمی “ایران پس از برجام” که در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد با بیان این که عده‌ای با بهانه تحریم و مقابله خودشان با دنیا، سرمایه‌های اجتماعی و فرهنگی را نابود کردند گفت:‌ در این میان شاید خسارت بزرگی به سرمایه‌های اجتماعی و فرهنگی در کشور وارد شد دیده نشود. در دولت اصلاحات شکاف بزرگی که میان دولت و ملت وجود داشت پر شد و اعتماد عمومی و مشارکت مردم در بحث‌های سیاسی اجتماعی افزایش یافت و آن دولت توانست فاصله بین مردم و حکومت را کم کند اما در دولت قبل متاسفانه این سرمایه از دست رفت و دولت جدید در فضایی کار را در دست گرفت که این شکاف به مراتب گسترش یافته بود.

او ادامه داد: متاسفانه دولت یازدهم از همان ابتدا تمرکز خود را بر بازگرداندن سرمایه اقتصادی و بین‌المللی معطوف کرد و سعی کرد چهره ایران را به عنوان یک تهدید بین‌المللی تغییر دهد و اتفاقا در این زمینه موفق هم شد.

معیدفر افزود:‌ در دولت قبل خسارت‌های اقتصادی زیادی به کشور وارد شد که دولت یازدهم سعی کرده است این خسارت‌ها را جبران کند و مجاری فساد را ببندد و البته دستاوردهایی در این زمینه داشته است اما مردم از این بهبود هیچ احساس خاصی نداشته و موجب نشد تا آن‌ها در جامعه بخروشند و خوشحالی خود را نشان دهند. مردم معتقدند همان هایی که ایران را به این روز انداختند باید شرایط را عوض کنند و این جایی برای تشویق ندارد.

این جامعه شناس با بیان این که متاسفانه دولت توجهی به سرمایه‌های اجتماعی و فرهنگی ندارد و رویکرد سرد مردم به تلاش‌های دولت در دو سال گذشته ناشی از همین بی‌توجهی است گفت:‌ اگر تلاش می‌شد این سرمایه‌ها احیا شوند اعتماد عمومی بیش‌تر می‌شد و آن وقت عده‌ای که خود باعث شکل‌گیری تحریم‌ها و فشارها علیه ایران شدند زبان‌شان برای انتقاد به دولت دراز نبود و برعکس نخبگان و اندیشمندان سکوت نمی‌کردند. این انتقادی است که آقای روحانی نیز به آن پرداختند و خواستار شکستن سکوت نخبگان و کارشناسان درباره تحرکات سیاسی و بین‌المللی دولت شدند.

وی گفت: معتقدم اگر در کنار بازسازی شرایط اقتصادی و بین‌المللی به مسائل فرهنگی و اجتماعی نیز توجه می‌شد امروز دولت با این مشکل مواجه نبود اما متاسفانه این رویکرد باعث شده تا نخبگان اعتماد لازم برای تحرک در جامعه پیدا نکنند و اکنون بلاتکلیف هستند. متاسفانه در این دو سال دولت نشان داده است که ترجیح می‌دهد مردم و جامعه نخبگان، دانشجویان و فرهیختگان هم‌چنان خاموش باشند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: بهبود این وضعیت و پر کردن شکاف بین مردم و دولت نیازمند یک عزم جدی است نه فقط دولت. اگر سرمایه‌های اجتماعی و فرهنگی به جریان افتد دولت به سرعت می‌تواند با فرصت برجام مانع از بروز برخی دیدگاه‌ها و تحمیل نظرات در جامعه شود. متاسفانه فردگرایی در جامعه آن قدر افزایش یافته است که هر کس سعی دارد از این ساختمان آجری برای خود بر دارد و تا وقتی شرایط این گونه است جامعه توسعه نمی‌یابد.

http://isna.ir/fa/news/94071308763

 

 

دولت از سرمایه اجتماعی غفلت نکند

روزنامه اعتماد: در میزگرد پس از برجام

سعید معیدفر، جامعه‌شناس دیگر سخنران این نشست بود که بحث خود را به ابعاد اجتماعی برجام اختصاص داد و گفت: در دولت پیشین ما صرفا سرمایه‌های اقتصادی را از دست ندادیم. خسارتی که بالاتر از همه اینها به سرمایه‌های اجتماعی و فرهنگی کشور بود. عده‌ای با بهانه تحریم یا مقابله با دنیا سرمایه‌های اجتماعی و فرهنگی کشور را نابود کردند. جامعه ما پیش از این دولت‌ها باور کرده بود که وارد عرصه شود و مشارکت بکند و به تدریج نهادهای مدنی فعال شده بودند و نهادهای صنفی و احزاب داشتند شکل می‌گرفتند. متاسفانه شکافی میان دولت و ملت در تاریخ ما وجود داشته که موجب انقلاب‌ها و جنبش‌های متعدد در تاریخ ما بوده است. اما در دوران اصلاحات به تدریج این شکاف داشت کاهش می‌یافت و اعتماد عمومی و مشارکت افزایش می‌یافت یعنی دولت‌ها می‌توانستند با بنیه‌ای که داشتند کاری انجام دهند.

وی تاکید کرد: دولت در واقع بدنه‌ای دارد که مردم هستند و وقتی در جامعه‌ای سرمایه اجتماعی و فرهنگی کشور از بین رفته باشد، دیگر دولت هویتش را از دست می‌دهد و نمی‌تواند کاری انجام دهد و ناچار می‌شود برای حل مشکلات از بالا مداخله و دیگران را تهدید و ارعاب کند. این کار را دولت‌های پیشین می‌کردند. فسادی که در نتیجه دولت پیشین این روزها شاهدش هستیم، تنها نوک کوه یخ است که بخش بیرون از آب بود. فسادهای بسیار ریز در بدنه دولت وجود داشت و دارد و نوعی بدآموزی است که استمرار پیدا کرده است. امروز دولت دچار بحران کارآمدی شده و نمی‌تواند مسیر توسعه را دنبال کند. آسیب‌های اجتماعی ناشی از همین وضعیت است. به همین خاطر است که گرایش‌ها به سمت امنیتی شدن پیش می‌رود، زیرا بدنه اجتماعی فعال نیست. متاسفانه فعال شدن بدنه اجتماعی و افزایش اعتماد به دولتی که محصول عصر اصلاحات بود، در دولت پیشین از دست رفت. متاسفانه تمام عرصه‌های اجتماعی تضعیف شد و تعاملات اجتماعی به حداقل رسید و انجمن‌ها و نهادها به حالت تعطیل درآمدند، جز تشکل‌هایی که به نحوی منافع‌شان در حفظ این وضعیت بود، بقیه آسیب دیدند و سرمایه‌های اجتماعی از دست رفت و باعث شد دولت جدید چیزی را تحویل بگیرد که ویران است.

معیدفر در ادامه گفت: دولت یازدهم تنها به سرمایه‌های اقتصادی و بین‌المللی فکر می‌کرد و کوشید رابطه ما را با دنیا اصلاح کند و مشکلات اقتصادی را نیز حل کرد. اما هنوز در رفع مشکل سرمایه اجتماعی موفق نشده است. در آغاز تصور می‌شد که مردم در نتیجه برجام آن را به صورت یک شور و هیجان در نظر بگیرند و از آن استقبال کنند. اما این طور نشد. بنابراین دولت باید بکوشد در کنار مشکلات اقتصادی و بین‌المللی، اعتماد عمومی را بازگرداند و سرمایه‌های از دست رفته را ترمیم کند. حل این مشکل نیازمند یک عزم اجتماعی است. امروز در دستگاه‌های دولت ما مدیران ارشد نیستند که تعیین‌کننده‌اند بلکه حل این مشکل یک عزم ملی است.

http://etemadnewspaper.ir/?News_Id=27194

درباره نویسنده

سعید معیدفر

سعيد معيدفر جامعه شناس مسائل اجتماعی ایران، دانشيار پایه 26 و عضو هیات علمی گروه جامعه شناسی دانشگاه تهران

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش امنيتي (لازم)